Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe

W przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych duże przeszklenia stosowane są od strony południowej przez co narażone są na nadmierne nasłonecznienie. W takim przypadku zastosowanie żaluzji fasadowych chroni przed nadmiernym światłem, a także daje poczucie prywatności. Warto zwrócić uwagę, że żaluzje zewnętrzne zapewniają skuteczną osłonę termiczną i pomagają w pracy klimatyzacji. Między powierzchnią lamelową, a szybą wytwarza się bariera termiczna, czyli masa powietrza, która spowalnia wymianę ciepła. Dzięki czemu przy temperaturze 35°C na zewnątrz, można obniżyć temperaturę wewnątrz budynku do 10°C.

Kluczowym elementem żaluzji fasadowych są lamele oraz prowadnice. Lamele to inaczej aluminiowe płytki ukształtowane w kształcie litery C lub Z. Ich szerokość zależy od typu żaluzji. 

Prowadnice, lamele oraz rynna dolna wykonane są z aluminium odpornego na czynniki atmosferyczne oraz dodatkowo zabezpieczone są wysokiej jakości lakierami. Ciężar własny żaluzji wynosi średnio 2-3 kg na m², i nie stanowi istotnego obciążenia dla konstrukcji budynku.

Lamele żaluzji fasadowych pokryte są wysokiej jakości lakierami odpornymi na działanie warunków atmosferycznych i dostępne są w wybranych kolorach wg palety RAL.

Występują w dwóch szerokościach:

C80  lamela w kształcie litery C o szerokości 80 mm (obrót 180°)
Z90  lamela w kształcie litery Z o szerokości 90 mm

Montaż w warstwie ocieplenia w kasecie typu box.

Montaż żaluzji fasadowych w warstwie ocieplenia jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem z uwagi na estetyczne wykonanie systemu. Po złożeniu żaluzja staje się praktycznie nie widoczna ani z zewnątrz ani z wewnątrz. Montaż w warstwie ocieplenia możliwy jest na etapie budowy budynku lub docieplania elewacji. Stosuje się przy nim docieplenie powierzchni pod osłoną żaluzji z materiałów izolujących o niskim współczynniku przenikalności cieplnej dla uniknięcia ewentualnych mostków termicznych.


Montaż we wnęce.

Sposób montażu we wnęce stosuje się najczęściej w budynkach wykonczonych w których nie ma możliwości zamontowania żalizji w warstwie ocieplenia lub gdzie taki montaż jest ustrudniony. Jeżeli nie chcemy mocno ingerować w wygląd elewacji taki system montażu może okazać się optymalnym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku pakiet lameli żaluzji fasadowej, a co za tym idzie blacha kryjąca system będzie częściowo zasłaniała światło okna.


Montaż na elewacji.

Sposób montażu dedykowany do istniejących budynków w których montaż w warstwie ocieplenia nie jest już możliwy lub utrudniony. Żaluzje fasadowe montowane sa za pomoca odpowiednich dystansów do muru przez warstwę ocieplenia. Dla uniknięcie prześwitów bocznych po zasłonięciu żaluzji stosuje sie często zwiększony wymiar na szerokości. Żaluzja montowana w tym systemie jest bardziej podatna na warunki atmosferyczne jak wiatr deszcz i śnieg.

Zobacz także

Jeśli masz projekt lub zdjęcie budynku, którego dotyczyć będzie wycena, ZAŁĄCZ PLIK - a następnie WYŚLIJ.
Odpowiemy najszybciej jak się da.

Załącz plik
FB